ВИЛА АДРИАНА
Вила Адриана била извънградската вила на император Адриан
Че император Адриан знаел как да се наслаждава на красотата и на живота, е повече от сигурно.
Достатъчно е човек да види Вила Адриана ( Villa Adriana), за да си представи как навремето древноримският император всяка вечер се е изтягал удобно в имението си, наблюдавайки червените залези над намиращия се разстелен в краката му Рим.
Вила Адриана в Тиволи е огромен и монументален жилищен комплекс на император Адриан, който смайва и до днес с демонстрацията на власт и престиж от страна на древноримските владетели.
Вилата и гигантският парк наоколо стават резиденция на Адриан през 117 г. Тя е изградена на мястото на съществувала преди това сграда, собственост на съпругата на императора Вибия Сабина.
Вила Адриана се намира на Тибуртинските възвишения (Monti Tiburtini) над Рим и отстои на 28 км от Вечния град.
Още от едно време до вилата се стигало както по земя чрез Виа Тибуртина и Виа Пренестина, така и по вода – чрез река Аниене.
Както и всичко останало в Древен Рим, и изборът на зоната за изграждането на вилата не бил случаен.
Районът бил пълен с водоизточници, оттук минавали и 4 от древните акведукти.
В близост до вилата и днес съществуват все още термалните извори Акуе Албуле (Acque Albule) в намиращите се на няколко километра Bagni di Tivoli.
Всички пространства в римската вила били разделени строго и прецизно според функциите си, както било традиция да се прави и на други места, като например във Villa dei Misteri в Помпей.
И въпреки това Вила Адриана наложила и свой почерк в изграждането на този тип вили по схемата, използвана в Древен Рим.
Вилата включва серия от свързани помежду си сгради, всяка от които със собствена функция. В нея има дори рибарник, големи и малки терми.
В имота си Адриан възпроизвел дори места и пейзажи, които го впечатлили по време на пътуванията му.
Прелестни са градината Il Pecile, обградена с колонада с басейн по средата, както и Il Canopo, дългият воден басейн, украсен с колони и статуи, кулминацията на който е храм с купол.
Смайват и Големите и Малките терми, снабдени дори с Frigidarium на открито, както и с кръгла зала с купол и с пет големи прозореца. Украсените с богати и ценни орнаменти сгради служели на семейството на императора и на гостите му.
Големите терми били предназначени за персонала на вилата и били снабдени с отоплителна система под пода, както и с голяма зала за “изпотяване”.
Много добре запазени във вилата са Академията, стадионът, Императорският палат, Философската зала, Гръцкият театър и Златният площад (Piazza d’Oro), който служел за представителни нужди.
Морският театър пък бил нещо като островче с колонада в йонийски стил, заобиколено от канал.
Това било мястото, където императорът се усамотявал, за да размишлява.
Вила Адриана от 1999 г. е паметник под протекцията на ЮНЕСКО.
ОЩЕ
Апия Антика, древноримската магистрала